Tallinna Filharmoonia kutsub noori kirjutama
- Tallinna Kammerorkester
- Mar 21
- 2 min read
Sel kevadel avaneb Eesti publikul erakordne võimalus kogeda üht 21. sajandi mõjusaimat kooriteost – James MacMillani „Stabat Materit“. 17. aprillil EMTA kontserdi- ja teatrimajas ning 18. aprillil Tartu Pauluse kirikus. Teos kõlab Eestis esmakordselt! Esitajateks on Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester, dirigendiks Tõnu Kaljuste.
Tallinna Filharmoonia, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja kultuurileht Sirp kutsuvad sel puhul noori üles osalema esseekonkursil. See on võimalus mõtestada oma muusikakogemust, otsida seoseid kontserdisaali ja elu vahel ning väljendada oma mõtteid vabas vormis.

Šoti helilooja Sir James MacMillan (1959) on hetkel üks hinnatumaid heliloojaid maailmas. Tema teos „Stabat Mater“ (2015) tugineb 13. sajandi ladinakeelsele tekstile, mis kujutab Maarja leina oma poja, risti löödud Kristuse pärast. Teos ei jää pelgalt liturgiliseks kommentaariks, vaid avab leina kui universaalset inimkogemust – kaduvuse, kaastunde ja lootuse prisma kaudu.
Kaljuste tutvustas MacMillani muusikat Eesti publikule juba 2001. aastal, kui juhatas teost „Seitse viimast sõna ristil“, mida võib teatud mõttes pidada „Stabat Materi“ eelkäijaks. Teose mõju oli tema sõnul niivõrd suur, et see jõudis kavadesse mitmel pool maailmas: Lätis, Norras, Soomes, Kanadas jne. Samasugust edu loodab Kaljuste nüüd ka „Stabat Materile“. „Eriliselt puudutab mind see, kuidas „Stabat Mater“ jätkab muusikalist teekonda sealt, kus „Seitse viimast sõna ristil pooleli jäi“ – see lõppes Jeesuse viimaste hingetõmmetega, „Stabat Mater“ algab nendega. Saame jälgida Maarja valu ja kaastunnet, mis on väljendatud väga nüansirikkalt ja jõuliselt.“
MacMillani „Stabat Materit“ on nimetatud üheks tema kõige mõjusamaks teoseks. Selle esiettekanne toimus 2016. aastal Londonis Barbicani keskuses ning kaks aastat hiljem esitati teost Vatikanis Sixtuse kabelis – esimese teosena, mille otseülekannet sealt lubati. Nüüd on see muusika jõudmas Eestisse, Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestri esituses ja Tõnu Kaljuste tundliku käe all.
Esseekonkurss noortele: väljenda oma kogemust
Koos kontserdiga kuulutavad Tallinna Filharmoonia, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja kultuurileht Sirp välja esseekonkursi 16–26-aastastele noortele, et pakkuda võimalust kontserdielamust loominguliselt edasi kanda. Kirjutada võib vabas vormis – olgu see mõtisklus, poeetiline peegeldus või kontserdiarvustus. Ei ole vaja karta, et sul pole muusikaharidust või et see teos tundub „liiga suur“ – vahel piisab lihtsalt ühest mõttest, ühest tundest või kujundist, mis kontserdi ajal või pärast seda sind tabab. Kirjuta sellest. Just sellised vaatenurgad ongi kõige huvitavamad.
SEE POLE KONTROLLTÖÖ, VAID SINU KOGEMUS, SINU LUGU!!!
Ootame mõtteid selle kohta:
Kuidas see muusika sind puudutas?
Milliseid kujundeid või tundeid see äratas?
Mis mõtteid see sinus tekitas?
Konkursi tingimused:
Osaleda saavad noored vanuses 16–26
Kirjatöö pikkus: 3000–8000 tähemärki (koos tühikutega)
Registreerumiseks saada e-kiri hiljemalt 15. aprillil: epcc@epcc.ee
Essee esitamise tähtaeg: 30. aprill 2025 aadressile epcc@epcc.ee
Registreerunud noored ja nende õpetajad pääsevad kontserdile tasuta. Žürii, kuhu kuuluvad Eesti Filharmoonia Kammerkoori, Tallinna Filharmoonia ja Sirbi esindajad, valib välja parimad tööd. Võidutöö avaldatakse kultuurilehes Sirp, lisaks antakse välja eripreemiad.
Tallinna Kammerorkester ootab sind kuulama ja kirjutama!